Vald resa

Resmål:

Marocko (fr Göteborg), 8 d

Period:

3 - 10 februari 2026

Avresa

AvreseortDatumAvresaAnkomstortDatumAnkomst
Göteborg, Landvetter2026-02-0309:00Marrakech2026-02-0313:50

Hemresa

AvreseortDatumAvresaAnkomstortDatumAnkomst
Marrakech2026-02-1014:35Göteborg, Landvetter2026-02-1019:15

Inkluderat i resan:

Guide
Whispers
Flyg till Marrakech t/r inkl flygskatt och 1 incheckat bagage
Bussresor i Marocko
Logi i 2-bäddsrum med dusch/wc (4 nätter Marrakech, 1 Essaouira, 2 Casablanca)
7 frukostar, 6 luncher (inkl vatten), 7 middagar
1 flaska mineralvatten varje dag i bussen
Besök i Essaouira, El Jadida & Rabat
Stadsrundtur i Marrakech
Utflykt till Ourika Dalen (1/2 dag)
Besök Hassan II Mosque i Casablanca (från utsidan)
Inträde/besök Mausoleum of King Mohammed V, Chellah, Menara Trädgård, Koutoubia, Bahaia Palats & Medersa Ben Youssef
Färd med Calêche (hästtaxi) till Jardin Majorelle inkl besök på två museum

Klimatinformation:

Beräknat klimatpåverkan per resenär är 0,47 ton koldioxid. Full klimatkompensering ingår i denna resa. Läs mer om vårt klimat- och miljöarbete »

Grundpris:

29 995:- per person

Rum:

Hjälp

Viktig information

Var god kontrollera att stavningen av ditt namn överensstämmer med hur det stavas i passet. 1-2 veckor före avresa skickar vi ut information om flygresan samt flygbekräftelse. Vi reserverar oss för ändringar av flygtider, flygskatt och ändringar i programmet.

Tänk på att meddela oss om du är allergisk eller har särskilda önskemål om maten som ingår i resan. Du som resenär ansvarar för att ha giltig id-handling för destinationen. Kontrollera ditt försäkringsskydd för stöld och olycksfall. Ett EU-kort är bra att ha med på resa utomlands, beställ hos Försäkringskassan 0771-524524. Våra resevillkor finner du på vår hemsida www.jorns.se.