Skip to main content

Kryssning i Kalifornien med Princess Cruises

med San Francisco & Mexiko
  • Nyhet

Luta dig tillbaka och njut av en härlig kryssning i soliga Kalifornien till Mexiko med nyaste fartyget i flottan - Discovery Princess.  Princess Cruises är ett av största rederierna i världen med eleganta och klassiska fartyg och kryssar till mer än 350 hamnar över hela världen.

Ombord kan man förvänta sig av hög servicenivå, kulinariska upplevelser samt underhållning och restauranger i toppklass. Vi börjar vår resa med några dagar i Los Angeles där vi får se det bästa av änglarnas stad och kombinerar med utflykt i San Francisco med strandhugg i Mexiko. En avkopplande resa med unika upplevelser, samtidigt som du njuter av kryssningens alla fördelar med mat och dryck inkluderat. Föredrar du att koppla av under dagarna vi är till havs, rekommenderas ett besök i fartygets lyxiga spa, poolområde, lounger m.m. 

Resrutt med Discovery Princess är:
Los Angeles - Till havs - San Francisco - Till havs - Santa Barbara - San Diego - Ensenada - Los Angeles

Programmet i korthet

Dag 1: Flyg till Los Angeles & transfer till vårt hotell i Marinas del Rey. Välkomstdrink & middag  (M)
Dag 2: Stadsrundtur i Los Angeles med lokalguide och buss (F,M)
Dag 3: Ombordstigning i San Pedro (F, L,M)
Dag 4: Ute till havs. Fartyget har ingen brist på aktiviteter (F,L,M)
Dag 5: Stadsrundtur i San Francisco med lokalguide och buss (08:00 - 22:00) (F,L,M)
Dag 6: Ute till havs. Fartyget har ingen brist på aktiviteter (F,L,M)

Dag 7: Santa Barbara, Kalifornien (07:00-16:00) (F,L,M)
Dag 8: San Diego, Kalifornien (08:00 - 22:00) (F,L,M)
Dag 9: Ensenada, Mexiko (08:00 - 17:00) (F,L,M)
Dag 10: Ankomst Los Angeles (06:15). Transfer kryssning - flygplats. Flygresa hem. (F,M)
Dag 11: Hemkomst (F)

F= Frukost    L=Lunch    M=Middag

Helpension ombord under hela kryssningen! Dryckespaket ingår.

Höjdpunkter

  • Bekväm kryssning med mat & dryck inkluderat
  • Roa sig med alla aktiviteter ombord
  • Fin gemenskap i Jörns-gruppen
  • Uppleva soliga San Francisco
  • Strosa på Hollywood Boulevard
  • Fler bilder

Dryckespaket - Princes Plus Package

Följande drycker ingår:

  • all öl, vin på glas och cocktails (upp till 15 USD)
  • vatten på flaska (endast 500 ml)
  • fontänläsk
  • färska juicer
  • specialkaffe och teer
  • Red Bull energidrycker
  • Gong Cha-artiklar
  • frappe's på Coffee & Cones
  • smoothies och milkshakes

Dessutom kommer det att finnas en rabatt på 25 % på alla flaskor vin, enliters flaskor med vatten, läsk på burk och juice på flaska. 
Observera att alkoholhaltiga drycker är begränsade till 15 per dag. Paketet är ej överlåtbart och endast en drink kan köpas åt gången.

Bra att veta inför resan

Passkopior
Krav på passets giltighetstid är att passet är giltigt 6 månader efter att resan är avslutad. Provisoriskt pass gäller inte på dessa resor.
Vi rekommenderar att ha en kopia på passet med på kryssningen.

Det är du som resenär som är ansvarig att ha giltiga och korrekta resehandlingar för resan.

Bagage och incheckning
För att få gå ombord på Princess Cruises fartyg, kräver de amerikanska myndigheterna att gästerna har registrerat sina personuppgifter . För att göra ombordstigningen så smidig som möjligt rekommenderar vi att gästerna checkar in online så tidigt som möjligt innan avresa och senast fyra vardagar innan.

Checka in online - ha detta tillgängligt: (kan först göras när ni mottagit resehandlingarna från oss)
- Kryssningsinformation (bokningsnummer (som du får av oss ca 3 veckor innan avresa) , namn på fartyg, avresedatum)
- Fullständigt namn och passdetaljer för alla i resesällskapet (passnummer och utgångsdatum)
- Information om transporter till och från kryssningen (busstransport)
- Kontaktperson hemma vid eventuella nödfall
- Kreditkort (om du planerar att betala med kreditkort ombord)
Detta görs på rederiets hemsida. Observera att man måste skapa ett konto först innan man kan checka in på kryssningen.

Detta måste du ha tillgängligt när du kommer till hamnen:
- Pass (giltigt minst sex månader efter avslutad kryssning)
- Kryssningsbiljett (incheckad och klar, annars går det bra att checka in i hamnen också)
- Kreditkort. Lite kontanter i USD är också bra att ha med

Viktig information angående inresetillstånd
Alla resande till eller via USA måste ansöka om inresetillstånd, s.k. ESTA, det gör du på följande adress: Official ESTA Application Website, U.S. Customs and Border Protection (dhs.gov) OBS! Denna länk är den korrekta! Ansökan kostar för närvarande $21 per person och görs i god tid före avresan.

Inresebestämmelser - COVID-19
Läs mer på rederiets hemsida vad som gäller gällande inreseregler, vaccination etc. 

Fartyget Discovery Princess

Fartyget Discovery Princess

Discovery Princess®, tredje fartyg designat från grunden med Princess MedallionClass® och det sista Royal-klassfartyget, kommer att fortsätta att leverera en rad innovativa nya upplevelser. Njut av 270-graders vidsträckt utsikt från våra största balkonger till havs, varva ner i ultimat komfort på The Sanctuary och skäm bort dina sinnen med matställen i världsklass från Michelin-stjärnor och kända kockar. Dessutom presenterar Princess liveunderhållning spektakulära nya produktioner som bara kan ses i vår toppmoderna Princess Theatre. Med vår smidiga, personliga service av MedallionClass®-upplevelsen har din riktiga semester precis börjat!

Byggår: 2021
Jungfruresa: 27/3 2022
Längd: 330 meter
Gäster: 3.660
Antal däck: 19
Antal hytter: 1.830
Personal: 1.346
Pooler: 4
SPA pooler: 10

  • Flera pooler (Wake View Pool, The Enclave, The Sanctuary Whirpool, Retreat Pool, Sky Princess Pool)
  • Bubbelpooler
  • Lotus Spa & Fitness Center
  • Löparbana
  • Golftränningsområde
  • Bordstennis
  • Promenadstråk
  • Teater
  • Princess Casino
  • Club 6
  • Take 5 - jazzteater till havs
  • Bibliotek
  • The Sea Walk

Läs mer om Discovery Princess här.

  • Fler bilder

Ingår & tillägg

I priset ingår

  • Guide
  • Whispers
  • Flyg till Los Angeles t/r inkl. flygskatter
  • Bussresor enligt program
  • Logi i 2-bäddsrum med dusch/wc (2 nätter i Marina Del Rey)
  • Logi i 2-bäddshytt insides med dusch/wc (7 nätter)
  • Dryckespaket ”Princess Plus”
  • 11 frukostar, 8 luncher, 11 middagar
  • Stadsrundtur i Los Angeles
  • Stadsrundtur i San Francisco

Tillägg

  • Dubbelrum/dubbelhytt med balkong och skymd sikt 3 480:-
  • Dubbelrum/dubbelhytt med balkong 5 640:-
  • Enkelrum/enkelhytt insides 13 420:-
  • Enkelrum/Enkelhytt med balkong och skymd sikt 15 160:-
  • Enkelrum/Enkelhytt med balkong 16 240:-
  • Avbeställningsskydd via Gouda

Dagsprogram

  • Dag 1: Flyg till Los Angeles

    Vid ankomst möts vi av vår lokalguide och bussen som tar oss till vårt hotell i Marina del Rey. Efter incheckning finns det tid för den som önskar att ta ett dopp i poolen eller varför inte bara sätta sig i hotellets härliga trädgård och njuta av värmen eller ta en promenad i området. Middag på kvällen.

    Flyg till Los AngelesHollywood Skylt Foto: Pixabay
  • Dag 2: Stadsrundtur i Los Angeles

    Vi börjar dagen med en guidad rundtur i Los Angeles och upptäcker strandsamhällena Venice Beach - nervcentrum för Los Angeles egendomliga personlighet - och Santa Monica - en blandning av Kaliforniens strandstad, romantik i Riviera-stil och Hollywood-glamour. Vi promenerar längs Venedigs kanaler och på strandpromenaden i Santa Monica. Sedan till Olvera Street, känd som "Los Angeles födelseplats." Olvera Street är en mexikansk marknadsplats som återskapar ett romantiskt "Gamla Los Angeles" med en kvarterslång smal, trädskuggig, tegelkantad marknad med gamla strukturer, målade stånd, gatuförsäljare, kaféer, restauranger och presentbutiker.

    Vi får möjlighet att smaka på mexikanska smaker och äta hemgjorda tacos, taquitos eller tamales ... Vi gör ett fotostopp på närliggande Union Station och förundras över dess art déco-arkitektur. Vidare till Los Angeles Original Farmer's Market för lunch (ingår ej). LA Farmer's Market är ett matparadis med över 100 leverantörer som serverar något för allas smak. Efter lunch (ingår ej) kommer du att upptäcka Beverly Hills och Rodeo Drive – en av världens mest exklusiva lyxdestinationer. Vi fortsätter till Hollywood, hem till den legendariska Grauman's Chinese Theatre och tar en promenad längs Hollywood Walk of Fame. Du kankse ser din favoritkändis stjärna? Slutligen avslutar vi dagen med ett stopp vid Griffith Observatory för att få några av de bästa utsikterna över Downtown Los Angeles samt den berömda Hollywoodskylten, ett landmärke och amerikansk kulturikon. Väl tillbaka på hotellet är det gemensam middag som väntar.

    Stadsrundtur i Los AngelesGriffith Observatory i Los Angeles Foto: Pixabay
  • Dag 3: Ombordsstigning i San Pedro

    Vi lämnar hotellet vid lunchtid och åker till kryssningsterminalen i San Pedro. Vid ankomsten checkar vi in på fina Discovery Princess och nu väntar en underbar kryssning i Kalifornien och Mexiko på 8 dagar. När vi kommit ombord samlas vi för ett kort välkomstmöte och därefter finns tid att bekanta sig med fartyget innan det är dags för middag. Vi äter tillsammans på samma tid och vid samma bord varje kväll under kryssningen.

  • Dag 4: Dag till havs

    Under kryssningen varvas dagar till havs med besök i spännande hamnar. Ombord på fartyget kan vi köpa utflykter för att komma ut och se mer av stoppen. Alla dagar ingår helpension, d.v.s. vi har frukost, lunch och middag inkluderat ombord på fartyget. På utflykterna köper vi vår egen lunch, alternativt äter när vi är tillbaka då öppettiderna för lunch ombord är generösa.

    På dagarna erbjuds också en mängd olika aktiviteter ombord, t.ex. tävlingar och underhållning i salongerna eller ute på däck. Kring det fina poolområdet finns gott om solstolar och här sitter vi gärna länge och bara kopplar av. För den som vill hålla sig i form finns ett fint gym där man kan träna och delta i olika klasser. Skönhetsbehandlingar av alla de slag kan bokas i fartygets fina spa-avdelning. (För behandlingar betalar man extra).

    På kvällarna visas imponerande shower med professionella artister i fartygets teater och det är olika program varje kväll! Vill vi inte se showen kan vi koppla av i någon av de många barerna eller i kasinot.

    Dag till havsSanctuary på Discovery Princess Foto: Princess Cruises
  • Dag 5: Stadsrundtur i San Francicso

    Idag ankommer vi till San Francisco. Vår buss med lokalguide väntar och skall ta oss på en sightseeingtur till stadens sevärdheter.

    Tvärs över Golden Gate-sundet ligger mysiga Sausalito. Detta kustsamhälle i San Franciscos bakgård har ett överflöd av butiker och matmöjligheter, natursköna vyer, charmiga husbåtar och gott om plats för promenader längs vattnet. Eftersom det är ett måste att åka över världens mest berömda hängbro, Golden Gate Bridge, så gör vi det också. Väl på plats får vi en fantastisk utsikt över sundet och bron.

    Här äter vi lunch och får tid att strosa runt innan vi åker tillbaka till San Francisco och till slut vårt fartyg som väntar.

    Stadsrundtur i San FrancicsoLombard Street, San Francisco Foto: Pixabay
  • Dag 6: Dag till havs

    Ledig dag till havs.

    Dag till havs
  • Dag 7: Santa Barbara

    Kuststaden Santa Barbara kallas för den amerikanska Rivieran och är en plats där mat, konst, historia, mode, vin och solsken blandas för att skapa en härlig och unik upplevelse för besökaren. Charmiga byggnader i spansk och morisk stil prydda bougainvillea, palmkantade stränder, ett varmt medelhavsklimat, charmiga trottoarkaféer och en orörd miljö vid havet är några av de estetiska anledningarna till att besöka Santa Barbara.

    "Missionernas drottning", Santa Barbaras gamla mission, kan spåras tillbaka till 1700-talet då missionen byggdes för att föra kristendomen till Chumash-indianerna. The Old Mission är nu ett historiskt landmärke i Kalifornien och är en av de mest populära attraktionerna i området.
    Strax utanför Santa Barbara ligger Santa Ynez-dalen som är hem för många världsberömda vingårdar. Den natursköna skönheten i de dramatiska bergen, de frodiga dalarna och ekarna överträffas bara av de rika smakerna i de viner som produceras i området.  

    Se vilka utflykter fartyget erbjuder denna dag här.

    Santa Barbara
  • Dag 8: San Diego

    Känd som en plats för oändlig skönhet, den omsorgsfulla lokalbefolkningen och oändligt solsken, har San Diego blivit en av Amerikas favoritstäder. San Diego ligger i det sydvästra hörnet av Kalifornien, nära gränsen till Mexiko, och har en distinkt tvärkulturell känsla, delvis soldränkt medelhavsatmosfär, delvis söder om gränsen och delvis en typisk Kalifornien strandstad.

    San Diegos historia är rotad i dess spanska och mexikanska förflutna. San Diego förklarades som huvudstad i övre och nedre Baja bara fyra år efter att Mexiko fick sin självständighet 1821. Mindre än trettio år senare förklarade USA krig mot Mexiko och inom två år undertecknades Guadalupe-fördraget Hildalgo som skapar de nuvarande gränserna mellan Mexiko och USA.

    Staden fortsätter att blomstra med en befolkning på över en miljon. Världsberömda attraktioner som San Diego Zoo, Salk Institute, Sea World, La Jolla och San Diego-Coronado Bay Bridge har skapat en stark turistindustri för området. Men det som utan tvekan lockar besökare från hela världen är stadens hisnande naturliga skönhet, fantastiska kustlinje och nästan perfekta väder.

    Se vilka utflykter fartyget erbjuder denna dag här.

    San DiegoSan Diego pir Foto: Pixabay
  • Dag 9: Ensenada, Mexiko

    Ensenada ligger 11 mil söder om den internationella gränsen och bara 90 minuters bilresa från San Diego. Besökare dras till Ensenadas varma medelhavsklimat, vänliga atmosfär och lättillgängliga land, luft och hav.

    Ensenada har blivit Mexikos näst mest besökta anlöpshamn för stora kryssningsrederier och fritidsbåtar.

    Se vilka utflykter fartyget erbjuder denna dag här.

    Ensenada, MexikoEnsenada, Mexiko Foto: Pixabay
  • Dag 10: Los Angeles - flygresa

    På morgonen kommer vi till hamnen i San Pedro igen efter vår vecka till havs. Här väntar buss och en lokalguide som tar oss vidare till flygplatsen och vi checkar in för flygresan hem. Ombord på flyget serveras middag.

    Los Angeles - flygresaSanta Monica pir Foto: Pixabay
  • Dag 11: Hemkomst

    Ankomst till Skandinavien efter en spännande och innehållsrik resa.

Avgångar & priser

AvresaAvreseortResmålLediga platserFrån pris

Mars 2024

7/3
Se avresetider
Göteborg, LandvetterKryssning i Kalifornien (fr Göteborg), 11 d
Guide: Tom Birkeland
231 295:-Fåtal platser kvarSe avresetider
7/3
Se avresetider
Stockholm, ArlandaKryssning i Kalifornien (fr Stockholm), 11 d
Guide: Tom Birkeland
Mer än 431 295:-BokaSe avresetider
7/3
Se avresetider
Köpenhamn, Kastrup
Direktflyg
Kryssning i Kalifornien (fr Köpenhamn), 11 d
Guide: Tom Birkeland
332 045:-Fåtal platser kvarSe avresetider

Information

PRISVÄRDA HOTELL VID ANSLUTNING
Vi erbjuder subventionerade anslutningshotell i Göteborg, Stockholm, Malmö & Köpenhamn före eller efter resan - eller både och! 

Landvetter airport hotel, Göteborg

comfort Hotel Arlanda terminal, Stockholm

Comfort Hotel Copenhagen Airport, Köpenhamn

Quality Hotel View, Malmö

Hälsokrav Kryssning
Kryssningar är generellt sett inte anpassade för personer med rörelsesvårigheter. Ombord- och avstigning sker oftast via en ramp. På vissa kryssningsbåtar finns hiss, men hissen når inte alltid alla däck, t ex soldäck. På utflykter används buss för det mesta, men vi besöker ofta kulturmärkta städer med kullerstensgator. Vid några av våra utflykter går vi från fartyget till stadskärnan och man måste kunna gå till sevärdheter på egen hand. Jörns guider kan avråda resenärer med rörelsesvårigheter att följa med på utflykter. 
 
Kom ihåg att ha med bekväma skor på resan!

Karta

Hotell

Jamaica Bay In - Tapestry Collection by Hilton
Ett nytt tillägg till Tapestry Collection by Hilton, Jamaica Bay Inn transporterar gästerna till tropikerna med ö-inspirerad inredning, vänlig service och ett oslagbart läge vid vattnet. Jamaica Bay I...
Nyhetsbrev
Nyhetsbrev
this is a picture of the number 3this is a picture of the number 8this is a picture of the number 6this is a picture of the number 5