Skip to main content

Julmagi i Budapest med André Rieu

med Icakuriren och HJ

Gör dig redo för en stämningsfull upplevelse i sagolika Budapest – en stad som imponerar med sin ståtliga arkitektur, rika historia och levande kulturliv. Från första advent kläs staden i ett magiskt sken med vackra juldekorationer, doften av kryddig glögg och charmiga marknader som bjuder på både hantverk och delikatesser.

Under några innehållsrika dagar får du upptäcka Budapests sevärdheter, smaka på det ungerska köket och njuta av gemenskap i trevligt sällskap. Resans höjdpunkt blir en kväll med André Rieu i konsert! En komplett resa för dig som vill njuta av kultur, musik och julstämning i en av Europas vackraste städer. 

Programmet i korthet

Dag 1: Flyg till Budapest. Incheckning Mercure Budapest City Center. (M)
Dag 2: Stadsrundtur i Budapest. Ungersk lunch. Ledig em. Föreställning med André Rieu. (F,L)
Dag 3: Dagen på egen hand. Kvällskryss & middag med underhållning. (F,M)
Dag 4: Besök Budapests stora saluhall & fri tid. Flyg hem från Budapest. (F)

F=Frukost    L=Lunch    M=Middag

100% KLIMATKOMPENSERAT!

Full klimatkompensation ingår i priset för resan.

Beräknad klimatpåverkan per resenär är 0,2 ton koldioxid.

Läs mer om vårt klimat- och miljöarbete »

Höjdpunkter

  • Magisk konsert med André Rieu
  • Stämningsfulla julmarknader
  • Rundtur i Budapest
  • Båttur på Donau
  • God mat & gemenskap
  • Fler bilder

I priset ingår

  • Guide
  • Whispers
  • Flyg till Budapest t/r inkl flygskatt & 1 incheckat bagage
  • Bussresor enligt program
  • Logi i 2-bäddsrum med dusch/wc (3 nätter Budapest)
  • 3 frukostar, 1 lunch, 2 middagar
  • Stadsrundtur Budapest
  • Båttur på Donau
  • Besök på Budapests saluhall
  • Underhållning/folklore till en av middagarna

Tillägg

  • Enkelrum 1 945:-
  • Avbeställningsskydd 800:-

Utflykter

  • Biljett Andre Rieu - läktare
    Biljett Andre Rieu - läktare Följ med på en oförglömlig konsert med André Rieu. Den världsberömde violinisten bjuder på klassisk musik, underhållning och en fantastisk stämning! Konserten är på kvällen dag 2 (29/11).

    Sittplats på läktare (sektor 108), 1.100 kr.

    Sittplatskarta
    Pris: 1 100:-
  • Biljett Andre Rieu - parkett
    Biljett Andre Rieu - parkett Följ med på en oförglömlig konsert med André Rieu. Den världsberömde violinisten bjuder på klassisk musik, underhållning och en fantastisk stämning! Konserten är på kvällen dag 2 (29/11).

    Sittplats på parkett (sektor 008), 1.550 kr.

    Sittplatskarta
    Pris: 1 550:-

  • DAG 1: Flyg till Budapest

    Vi anländer till Ungerns eleganta huvudstad Budapest och tar oss till vårt centralt belägna hotell, Mercure Budapest City Center. Efter incheckning finns tid att bekanta sig med omgivningarna eller ta en första promenad längs stadens vackra boulevarder. Passa gärna på att besöka julmarknaderna i Budapest under vår vistelse. Den mest kända och största marknaden på huvudtorget (Vörösmarty tér), ligger bara 5 minuters pormenad från vårt hotell. Här hittar du handgjorda hantverk, juldekorationer och klassisk ungersk julmat. Vid Sankt Stefansbasilikan finns också en charmig marknad med en ljusshow projicerad på kyrkfasaden.

    På kvällen samlas vi för en gemensam middag.
    Ca 3 mil.

    Flyg till Budapest
  • DAG 2: Stadsrundtur & föreställning med André Rieu

    Efter frukost ger vi oss ut på en guidad stadsrundtur där vi får upptäcka Budapests främsta sevärdheter på både Buda- och Pestsidan. Vi beundrar stadens praktfulla byggnader, floden Donau och får en inblick i den ungerska historien. Turen avrundas med en gemensam ungersk lunch på en trevlig lokal restaurang. Eftermiddagen är fri för egna strövtåg, shopping eller kanske ett kafébesök.

    På kvällen väntar resans höjdpunkt – en oförglömlig konsert med André Rieu. Den världsberömde violinisten bjuder på klassisk musik, underhållning och en fantastisk stämning!

    Vi erbjuder biljetter i två olika kategorier:
    1.550 kr (parkett, sektor 008)
    1.100 kr (läktare, sektor 108)
    Sittplanen för arenan hittar du här:
     Sittplan

    Dagens middag intas på egen hand. 

    Stadsrundtur & föreställning med André Rieu
  • DAG 3: Fri fm & kryss på floden Donau

    Ta chansen att upptäcka staden i din egen takt, kanske lockar ett av de världsberömda termalbaden, en promenad längs eleganta Andrássyavenyn, eller ett besök på något av stadens fascinerande museer.

    Under vintermånaderna är det också väl värt att ta sig till någon av Budapests stämningsfulla julmarknader. De vackert upplysta torgen, doften av glögg och nygräddade bakverk, samt de många stånden med hantverk och julklappar skapar en magisk atmosfär. Missa inte marknaden vid Sankt Stefansbasilikan eller den klassiska på Vörösmarty tér.

    På kvällen väntar en avkopplande kryssning på Donau. Från båten ser vi stadens vackra silhuett passera – praktfullt upplysta byggnader som Parlamentet, Kedjebron och Buda-slottet speglar sig i vattnet. Dagen avrundas med en gemensam middag, där vi bjuds på underhållning med folklore - en stämningsfull avslutning på en innehållsrik dag.

    Fri fm & kryss på floden Donau
  • DAG 4: Saluhallsbesök & flyg hem till Skandinavien

    Efter frukost besöker vi Budapests stora saluhall – en färgstark och livlig plats fylld av lokala delikatesser, hantverk och traditionella ungerska produkter. Ett perfekt tillfälle att köpa med sig något gott eller en souvenir hem.

    Resten av dagen är fri för egna aktiviteter innan vi samlas för transfer till flygplatsen och vårt flyg hem till Sverige, fyllda med fina minnen från en innehållsrik och musikfylld resa!
    Ca 3 mil.

    Saluhallsbesök & flyg hem till Skandinavien

AvresaAvreseortResmålLediga platserFrån pris

November 2025

28/11
Se avresetider
Göteborg, LandvetterJulmagi i Budapest med Icakuriren/HJ (fr Göteborg), 4 d
Guide: Bodil Braun
Mer än 415 995:-BokaSe avresetider
28/11
Se avresetider
Köpenhamn, KastrupJulmagi i Budapest med Icakuriren/HJ (fr Köpenhamn), 4 d
Guide: Bodil Braun
Mer än 415 995:-BokaSe avresetider
28/11
Se avresetider
Stockholm, ArlandaJulmagi i Budapest med Icakuriren/HJ (fr Stockholm), 4 d
Guide: Bodil Braun
Mer än 415 995:-BokaSe avresetider

PRISVÄRDA HOTELL VID ANSLUTNING
Vi erbjuder subventionerade anslutningshotell i Göteborg, Stockholm, Malmö & Köpenhamn före eller efter resan - eller både och! 

Landvetter Airport Hotel, Göteborg

Comfort Hotel Arlanda terminal, Stockholm

Comfort Hotel Copenhagen Airport, Köpenhamn

Quality Hotel View, Malmö

Hälsokrav Flyg
Generellt sett är våra resor inte anpassade för personer med rörelsesvårigheter. Vi besöker ofta äldre städer med stenbelagda gator. Städerna från förr byggdes också ofta på en kulle, vilket var praktiskt ur försvarssynpunkt, men det innebär å andra sidan att det kan finnas höjdskillnader. I många medeltida städer får bussen inte köra in, utan vi promenerar. Man måste kunna gå till sevärdheter på egen hand. På många av våra resor kan en dags besök till sevärdheter motsvara mer än 4 km till fots. Jörns guider kan avråda resenärer med rörelsesvårigheter att följa med på utflykter.
 

Kom ihåg att ha med bekväma skor på resan!

Mercure Budapest City Center Hotel
Detta moderna och bekväma fyrstjärniga hotell ligger mitt på den livliga shoppinggatan Váci utca – hjärtat av Budapest. Här bor du med gångavstånd till stadens främsta sevärdheter, restauranger och ca...

Nedan kan du läsa några av de vanligaste frågorna vi får. Om du inte kan hitta svaret på din fråga, vänligen kontakta oss via info@jorns.se eller ring till oss på 0770 - 787 000.

  • Svenska medborgare behöver inget visum för resor till Ungern. Kontrollera att ditt pass är giltigt även vid hemresan och att det inte är trasigt.
    Visum krävs inte för svenska medborgare.

  • Kontrollera gärna med Försäkringskassan och/eller ditt försäkringsbolag att du har reseförsäkring som gäller under resan. Om du inte redan har ett EU-kort från Försäkringskassan så glöm inte att beställa ett.
    Rekommendationer för vaccin förändras ständigt. Kontakta därför din läkare eller vaccinationscentral för aktuell information.

  • Ungern har inlandsklimat med mycket varma somrar - ibland kan temperaturen stiga till över 40 grader. Översvämningar förekommer längs de två floderna Donau och Tisza. Dessa berör oftast inte Budapestområdet.

  • Ungerns valuta är forint.
    Det går bra att växla hemma innan avresa eller på plats i Ungern. Det fungerar också att ta ut pengar i bankomater. Tänk på att banken kan ta en avgift vid uttag utomlands. Kolla med din bank innan avresa. Du kan betala med kort i de flesta större affärer och restauranger. Kom ihåg att kreditkort kan användas i mindre utsträckning utanför de större städerna.

  • Det är lätt att ta sig fram med lokaltrafiken i de större städerna. På landsbygden är trafiken mer begränsad.

  • Den internationella landskoden till Ungern är +36. Kontrollera gärna din mobiloperatörs priser innan avresa. Många hotell erbjuder wifi (gratis eller mot betalning).

  • Ungern har mycket som är både roligt och prisvärt att handla med sig hem. I Budapest finns stora köpcentrum, nya modebutiker, t ex Fashion Street där de gamla byggnaderna renoverats för att husera internationella modebutiker, såväl som butiker med hantverk och liknande.

  • 230V, dvs samma som i Sverige. Ingen adapter behövs.

  • Det är ingen tidsskillnad mellan Sverige och Ungern.

  • Dricks: Äter du ute på restaurang i Ungern är det brukligt att ge 10-15% i dricks på notan. Detsamma gäller om du åker taxi.
    Språk: Ungerska.

Nyhetsbrev
Nyhetsbrev
this is a picture of the number 2this is a picture of the number 7this is a picture of the number 5this is a picture of the number 5